Proudový LED pásek – výhody a srovnání

Proudové LED pásky jsou na první pohled velmi podobné těm klasickým, na rozdíl od nich však nejsou osazeny odpory a tím pádem jsou efektivnější.

Co takový odpor v LED pásku dělá?

U klasických LED pásků jsou vždy na jednom segmetu 3 ledky (při 12v) nebo 6 LEDek (při 24v). Napětí jedné LED diody bývá kolem 3v MAX. Když tedy máme 12v verzi LED pásku, tak součet napětí LEDek na jednom segmetu je cca 9v a právě toto řeší odpory. Z 12v napětí sráží na požadovaných 9v, nedělají to však zadarmo, u toho srážení spotřebovávají určité množství energie a to se projevuje v jejich zahřívání. U 24v LED pásků je to obdobné – vše je akorát osazeno dvakrát (6 ledek, 4 odpory).
Toto řešení je vhodné svou univerzálností, kdy zákazník může připojit třeba na 1 segment LED pásků 240w zdroj a nemusí to řešit. Rovněž zákazníka netrápí použití nekvalitního zdroje, který může mít vliv na životnost LED.
Při použití napěťového LED pásku je spousta chyb eliminována odpory – například 12v LED pásek lze zapojit i na 24v zdroj, chvíli to bude fungovat, možná i týden. Stane se však to, že odpory budou srážet napětí z 24v na to, co LEDky potřebují a to je cca 9v. LEDka tedy přežije, pořád bude mít výkon cca 0,2w na LED čip. Odpory na tom už tak dobře ale nebudou. Tím, že musí srážet napětí o cca 15v, tak se budou extrémně zahřívat (jeden metr LED pásku při zapojení na LPV-150-24 zdroj má skoro 130w, každopádně vše pobírají odpory, svítivost se změní pouze nepatrně).

 

 

Při proudovém LED pásku je situace jiná. LEDky jsou nechráněny, vše závisí tedy na tom jaký se použije zdroj, i změna 0,3v může znamenat zásadní rozdíl ve svítivosti nebo dokonce smrtí LEDky. Obrovská výhoda je ta, že LED pásek se zahřívá skoro o třetinu méně, ta třetina je proměněna ve světlo místo v teplo, proto z napěťových LED pásků nikdy nikdo nedostane takovou efektivitu jako z čistě proudových LED pásků.

Výhody proudových LED pásků vůči napěťovým:

  • Vyšší efektivita svícení
  • Nižší zahřívání LED pásku
  • Širší možnosti regulace LED pásku

Výhoda našeho VALMAX LED pásku

  • Osazen LED čipy SAMSUNG LM281b+
  • Podání barev vyšší než 90 – velmi příjemné světlo
  • Kvalitní zastoupení červené barvy ve světle (R9 vyšší než 50)
  • Dostupné 3 chromatičnosti 3000, 4000 a 5000k 

Tento pásek si můžete zakoupit samostatně na našem eshopu nebo Vám jej můžeme připravit na míru i s příslušným profilem a zdrojem anebo si jej můžete vybrat jako hlavní zdroj osvětlení do domu pro naši instalaci.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

x

 

Milí návštěvníci, na našem webu používáme cookies. Slouží například k správnému fungování stránek. Pokračováním používání těchto stránek souhlasíte s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v nastavení Soukromí.