Osvětlení schodiště

Osvětlení schodiště by nemělo být ani tak dekorační jak hlavně funkční, praktické a především bezpečnostní. 

Různé možnosti osvětlení:

1. Rohový profil s LED páskem na zeď

2. LED pásek do jednotlivých schodů, pod hranu každého schodu

3. Bodové (schodišťové) svítidlo

4. Osvětlení do zábradlí nad schody

Osvětlení schodiště

1.První variantou je LED pásek kopírující schodiště. LED pásek, aby Vás neoslňoval, se umístí do rohového profilu a nainstaluje se cca 20cm nad výšku schodů. Osvětlí tak schodiště a díky rohovému profilu Vás nebude oslňovat. Pokud ale máte schodiště, které má mezery mezi schody a je zatočené, mohla by tato varianta osvětlení oslňovat a nebyla by tak vhodným osvětlením Vašeho schodiště.

LED pásky do rohového profilu můžete zvolit jednobarevné i RGB, ale také RGBW zkrátka dle vašich představ. Pro vícebarevné varianty je vhodný dálkový ovladač pro změnu barev případně intenzity. Nebojte se však, že byste jej využili pouze na schodiště. Na našem dálkovém ovladači máte 4kanály a můžete jím ovládat libovolné místnosti nebo libovolné části schodiště.

Další oblíbenou variantou jsou pohybové čidla, která Vám automaticky posvítí na cestu. V tomto případě se ani nemusíte stresovat zda jste zhasli světlo.

Pokud se rozhodneme pro LED pásek, k osvětlení nám postačí  6W LED pásek v barevné variantě dle Vašeho gusta – jsou moderní, minimalistické a snadno je nainstaluje každý.

Samotná realizace závisí na možnostech zásahu do schodů, popřípadě kudy je možné vést napájecí kabely. Při umísťování si ale dejte pozor, ať vás při chůzi po schodech nahoru ani dolů pásek neoslňuje.

2. Osvětlení jednotlivých schodů je možné za pomocí schodišťových profilů a jemných dekoračních pásků v jakékoli barevné variantě. Uchycení profilů je snadné – postačí nám šrouby. Pokud má schod přesah, můžeme profil (postačí obyčejný profil MICRO) schovat pod něj a docílíme tak nepřímého osvětlení schodiště.  Schod lze ale také osvětlit za pomocí schodišťových profilů. Buď je nasvícená jen nášlapná část nebo mají profily možnost svícení jak nahoru tak i dolů, tím pádem osvětlí jak schod, na který došlápnete tak i plochu pod schodem. Varianta svícení v nášlapné části nahoru, hned na kraji schodu, není tolik vhodná, protože pokud se nepoužije správný matný difuzor, může schod opět oslňovat.

3. Pěkný efekt má nasvícení každého schodu samostatným bodovým světlem přisazeným či zapuštěným. Počet světel závisí na délce schodiště, intenzitě a typu osvětlení. Podle délky jednotlivého schodu zvolíme počet světel na jeden schod. Záleží, ale také na designu chodby a jaké svítidla  se tam nejvíce hodí. Variant schodišťových svítidel je několik. Máte možnost vybírat z kulatých designů, hranatých a z různých barevných dekorací. Od klasického broušeného hliníku přes bílou, černou až zlatou barvu. Vždy je potřeba  zjistit jaké máte možnosti el. přípravy. Jestli máte u schodiště nějaký vypínač, jestli máte k dispozici elektřinu a jak tlusté zdi jsou a hlavně z jakého materiálu jsou.

Schodišťové svítidlo
Schodišťová svítidla
vsazené schodišťové svítidlo
Schodišťové svítidlo

4. Další variantou jak osvětlit schodiště, je osvětlení uvnitř zábradlí. Do zábradlí se buď  používá hliníkový profil POR, který je určen k zápustné instalaci do rukojetí zábradlí, do kterého se poté vloží LED pásek. Pokud máte zábradlí drobnější, může se zvolit i hliníkový profil PDS-4, který je hlubší, ale je úzký a tím pádem se vleze i do tenkého zábradlí.

Osvětlení zábradlí

U svítidla na schodišti je potřeba myslet předem na rozvody elektřiny. U hotových svítidel má svítidlo buď přímo v sobě zabudovaný zdroj a je tak na 230V, anebo má přídavný zdroj, s kterým je potřeba počítat u vsazeného svítidla především. U vyrobených svítidel z LED pásků a profilu  je nejlepší zdroj umístit buď do rozvaděče, anebo někam mimo svítidlo a rozhodnout se, jestli se budou světla nad schody rozsvěcovat pomocí pohybového čidla anebo pomocí klasického vypínače či pomocí stmívače.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

x

 

Milí návštěvníci, na našem webu používáme cookies. Slouží například k správnému fungování stránek. Pokračováním používání těchto stránek souhlasíte s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v nastavení Soukromí.