Napínané prosvětlené stropy

Velmi častým cílem osvětlení je dosáhnout podobného efektu denního svitu a vytvořit tak výkonné svítidlo, na které by bylo příjemné pohledět. Tyto vlastnosti má napínaný strop. Jedná se o velkou plochu, která svítí buď celoplošně nebo pouze po obvodu. Díky tomu, že se světlo vyzařuje skrze velkou plochu, není přímý pohled do svítidla nepříjemný. Tím se liší od výkonných svítidel, které vyzařují světlo z jednoho bodu – to je případ téměř všech reflektorů, bodovek, downlightů a dalších svítidel. Teď trochu počítání. Napínaný strop má zhruba 2000-5000 lm/m2, pro srovnání klasická bodovka má zhruba 400lm, ale při ploše 0,0025m2, když se do ní podíváte, budete oslnění.

Její intenzita je totiž zhruba 80x vyšší. To ale neznamená, že je svítidlo z barrisolu slabé. Svítivost vždy ladíme podle požadavků zákazníků, a to především s ohledem na dobré nasvětlení prostoru a cenu.

Napínaný strop se osvětluje dvěma způsoby, buď zákazník chce celoplošné rovnoměrné osvětlení, nebo dekorativní osvětlení po obvodu. V prvním případě se na strop instaluje rastr LED diod, který má takovou rozteč, aby světlo dopadalo na folii rovnoměrně a na svítidle nebyly žádné fleky a přesvícené body. Pro celoplošné osvětlení je potřeba minimální vzdálenost mezi folii a stropem 10 cm – to znamená, že je potřeba strop snížit minimálně o 10cm. Ideální vzdálenost je však 15 cm a více, čím větší vzdálenost je mezi napínanou folii a stropem, tím větší rozteč LED rastru můžeme použít.

S tím také souvisí cena samotného osvětlení. Nejčastěji u zákazníků instalujeme svítidla s napínanými foliemi se snížením stropu 15 cm. 

Do napínaného stropu se dají použít pásky jednobarevné – převážně se používá barva neutrální bílá nebo pásky RGBW. Docela často kombinujeme u zákazníků použití jednobarevných LED pásků s kombinací RGB po obvodu – cenově tato varianta vychází atraktivně a efekt RGB není až tak výrazný. Osvětlení pomocí napínané folie má velikou výhodu v tom, že je celoplošné. V místnosti vytvoříte bezestinné prostředí, a tím pádem zvýšíte kvalitu jak pracoviště, tak třeba domácího prostředí.

x

 

Milí návštěvníci, na našem webu používáme cookies. Slouží například k správnému fungování stránek. Pokračováním používání těchto stránek souhlasíte s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v nastavení Soukromí.