Osvětlení kuchyňské linky

Pro snadnou přípravu pokrmů a nápojů, ale třeba i umývání nádobí je vždy zapotřebí dostatečné světlo. Doba, kdy se instalovaly do kuchyní zářivky, je už pryč. Nyní je téměř standardem LED pásek.

Jak správně vybrat osvětlení pod kuchyňskou linku

Barva pásku

Zaprvé je dobré zvážit celkový design kuchyňské linky. Pokud je kuchyňská linka rustikálního stylu, tak je vhodné zvolit LED pásky v teplé bílé barvě 2800-3200 K. V ostatních případech si můžete zvolit mezi denní bílou 3800-4500 K a studenou bílou 5500-6500 K nebo dle Vašeho vkusu.

Hliníkový profil

Další krok vede k výběru hliníkového profilu, který slouží jako chladič a zároveň zamezuje nepříjemnému a nežádoucímu oslňování z led pásku. Hliníkový profil má i tu výhodu, že se dá jednoduše očistit a zamezuje zaprášení a znečištění LED pásku. Při výběru hliníkového profilu dbejte jak na design, tak i na vnitřní šířku pro instalaci LED pásku. Nejpoužívanější variantou pro osvětlení kuchyňské linky je u nás profil Mikro – ALU s použitím čirého difuzoru a s LED páskem v denní bílé barvě.

Jak silný LED pásek zvolit

Většinou ve všech případech stačí na osvětlení kuchyňské linky pásky s výkonem 15W/m + profil Mikro – ALU nebo Stos alu s čirým difuzorem. Výběr profilu záleží na Vás a na požadovaném designovém výsledku.
Pokud byste chtěli osvětlovat pracovní plochu z výšky více jak 80 cm, tak je dobré použít naše vysocesvítivé LED pásky a k nim i odpovídající profil.

Vypínače a stmívače

Pokud by LED osvětlení bylo moc silné, tak lze použít Mikro stmívač, který je přímo určen na instalaci do profilu, díky kterému si můžete libovolně nastavit intenzitu svitu. Tyto stmívací vypínače mají i tu funkci, že pokud nepřerušíte napájení trafa, tak si pamatují poslední Vámi uloženou pozici intenzity svitu LED pásku. Tímto se dostáváme i k problému, který řešíme dost často a to ten, že zákazníci mívají kuchyňskou linku osvětlenou zářivkovou trubicí a ta má pouze vypínač na tělese zářivky, takže elektrický přívod je neustále zapnutý. Potom je zapotřebí si promyslet zapínání LED osvětlení.

Varianty vypínače:

1. Vypínač přímo do hliníkového profilu. Jedná se o nejelegantnější a nejspolehlivější řešení. Vybrat si můžete vypínače i s funkcí stmívání.
2. Použít vypínač/stmívač s dálkovým ovládáním. Všechna naše dálkové ovládání jsou radiofrekvenční, takže ovládací modul může být schován ve skříňce nebo za zdí namísto řešení s Infračerveným příjmem, kde musí být přijímač vidět a musíte ovládáním mířit přímo na přijímač. Všechny dálkové ovládání mají i funkci stmívání. Není potřeba se bát, že po ztrátě dálkového ovládání je zapotřebí koupit celý set znova, ale lze podle ID modulu zakoupit nový. ID najdete na přijímači i ovladači na bílé samolepce.
3. Bezdotykový vypínač. Je nutno na něj vyvrtat potřebnou díru na jeho vsazení. Existuje i varianta bezdotykového vypínače do profilu.

Jaký zdroj vybrat

Další krok je potřeba vybrat správný zdroj. Prvně se řídíme tím, zda vybraný LED pásek je na 12V nebo 24V. Poté si můžete vybrat, jestli chcete zdroj s ochranou IP67 (zdroje s označením např. LPV), který je vhodný do vlhkého prostředí a je jednodušší na neodbornou instalaci. Zdroje bez IP krytí z řad RS (na tyto zdroje máte záruku 36 měsíců) umí regulovat výstupní napětí, takže lze lehce regulovat intenzita svitu LED pásku. Zdroje řady RS doporučujeme spíše zkušenějším, jinak pro zákazníky volíme jednodušší variantu z řad APV a LPV zdrojů.

Uchycení hliníkového profilu na skříňky

Uchycení hliníkového profilu lze provést několika způsoby. První a nejjednodušší způsob je nalepení pomocí naší speciální tenké a opravdu hodně lepící oboustranné pásky. Pozor ovšem na to, že toto řešení lze provést jen tehdy, je-li plocha rovná a bez přechodů mezi jednotlivými skříňkami. Problém může dělat i přechod 1mm. Pokud přechod ve spoji jednotlivých skříní je 1mm a více, musí se zvolit jiné řešení uchycení a to buď navrtáním hliníkového profilu na skříňku pomocí malých vrutů (je nutné díry na hlavy vrutů zakroužit do roviny s dosedací plochou v profilu na LED pásky, aby následně vlepený LED pásek krásně doléhal celou plochou na hliníkový profil) nebo lze použít speciální příchytky na profily, do kterých profil následně nasunete nebo zacvaknete. Poslední řešení má však tu nevýhodu, že Vám vznikne mezera mezi profilem a kuchyňskou skříňkou cca 2mm a to se nemusí každému líbit nebo vyhovovat.

x

 

Milí návštěvníci, na našem webu používáme cookies. Slouží například k správnému fungování stránek. Pokračováním používání těchto stránek souhlasíte s využíváním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a v reklamních sítích na dalších webech. Personalizaci a cílenou reklamu si můžete kdykoli vypnout v nastavení Soukromí.